Jestliže je úterý, musíme být v Belgii

23. 09. 2010 | † 30. 09. 2015 | kód autora: 7Ur

(Na vysvětlenou k nadpisu - jedná se o titul jakési filmové komedie, kterou jsem nikdy neviděl, ale ten titul mi byl často připomínán, když jsem se někomu zmínil o tom, kam jedu.)

Jako předvoj jsem do Gentu vyrazil nejprve sám, aby Jana měla čas zařídit si ještě poslední věci v Praze, a přijede tento víkend autem i se strojovým vybavením, které potřebuje k podnikání. A s rodiči.

Cesta autobusem Eurolines přímo z Prahy do Gentu se sice v první chvíli zdála jako dobrý nápad, po příjezdu jsem si to ovšem už nemyslel. Cesta s pětičlenou cikánskou rodinou, jejímž dvěma nejmladším členům byly v součtu tak dva roky nebyla zrovna plná spánku, ale naštěstí se to dalo přežít. V Gentu jsem se řídil instrukcemi od Geerta (čti "Herta"), svého budoucího domácího, a také svým zdravým městským rozumem a tak jsem celkem bez obtíží dorazil až k domu čp. 1 v ulici Kraaistraat (Ulice vran - není to krásná onomatopoia: vrána = kraai?). Byl jsem uvítán jak Geertovým kamarádem Karlem, všeumělem, který se stará o dům, tak jeho kamarádem Dominiquem, jenž tu bydlí, než se přestěhuje do nového. Sám Geert totiž tráví většinou tak půl roku v Andalusii a vrátí se až tento pátek aby vystřídal Dominiqua.

Vzniká tím vtipná situace. Za jeho nepřítomnosti byl totiž vyměněn zámek na hlavních dveřích a tudíž já klíč mám, ale Geert ne. Moc nepustit si domácího do domu je celkem opojná:-). Obývat budeme podkrovní pokoj o celkem slušné výměře s dvěma matracemi, skříní, stolky a židlemi a vlastním umyvadlem. Výhled z okna máme do dvora (večer tudíž neruší opilí studenti potácející se domů) na porůznu pospojované dvorky a terasy ostatních domů. Kraaistraat leží v asi dvě stě let staré čtvrti poblíž největšího místního parku, nazvaného podle pevnosti, kterou tu při některém tažení postavil Napoleon a kterou pak kvůli Světové výstavě v roce 1913 Belgičané zbořili, Citadel park. Do podkroví vedou troje velmi prudké schůdky. Aź budeme stěhovat Janin overlock, docela si užijeme...

Po prvních dnech je možno s klidným svědomím říct, že Gent je celkem příjemné místo k žití, když si zvyknete na místní odlišnosti. Především v centru nejezdí auta. Nejen, že je kompletně rozkopané, ale je to i zakázané. Všichni tu jezdí na kole (bodejť by ne, vždyť celé Flandry až do Holandska jsou placaté jak žehlící prkno). Výhodou je, že kupříkladu půjčení kola stojí pro studenty University Gent 25 € + 60 € zálohy a to prosím na tři (!) měsíce. Není tu zase tolik kanálů, jako známe z Benátek či Amsterdamu, na druhou stranu je tu celkem živá studentská komunita (Gent má cca 250 tis. obyvatel, z čehož 32 tis. tvoří studenti místní university - a to není jediná vysoká škola ve městě). Výsledkem je značný počet pouličních prodejen jídla a večerních/nočních hospod a klubů.

Další odlišností, na kterou celkem brzy narazíte, je otevírací doba obchodů. Pokud je totiž obchod otevřený ještě v sedm hodin večer, je to jen proto, že se jedná o večerku. Ta však má zase otevřeno až do tří do rána. Naopak restaurace otevírají až okolo šesté hodiny.

Kamkoliv vejdete a zeptáte se na angličtinu, dočkáte se oprávněné kladné odpovědi a bez problémů se domluvíte. V tomto bychom si měli z Genťanů vzít příklad - náš jazyk je přece jen obdobně rozšířen a navíc jsme nikdy nebyli kolonizační velmocí (narozdíl od holanďanů, o důsledcích této pohnuté historie napíšu zase jindy). Na druhou stranu co se týče psaných návodů a popisek značně dominuje holandština (pardon, zde vlámština, i když je to v podstatě totéž a laik to nerozezná), ale určitě se v okolí najde někdo ochotný Vám pomoci, kdo bude umět anglicky, jak jsem si ověřil v universitní knihovně. Inu, je to tu pokrokový lid, který by rozhodně měl přednosti vhodné pro řízení Evropy. O nedostatcích místního obyvatelstva, kvůli kterým bych jim jakoukoli administrativu prostě nesvěřil, se dočtete příště. Prozatím se s Vámi z Gentu loučí

Matěj

 


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky cestovani

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.