Oostende, Oostende, kdo po tobě ide?

10. 10. 2010 | † 30. 09. 2015 | kód autora: 7Ur

...aneb kterak Jana a Matěj vyrazili do Oostende a viděli móře.

Neobvykle krásné počasí posledních dní nás vylákalo k prvnímu pokusu o využití místních drah a vyrazili jsme k moři. Na nádraží St. Pieters v Gentu jsme si opět ověřili, že s českou platební kartou člověk zaplatí spíše vzácně, nicméně evropskou unií vydaná bankovka nám pomohla k víkendové jízdence do přímořského lázeňského letoviska Oostende (vlámsky, francouzi si vystačí s jedním "o" a bez posledního "e"). Výhoda víkendových jízdenek je nesporná - za poloviční cenu máte zpáteční jízdenku kamkoliv po Belgii a stačí, že se cesty uskuteční mezi sedmou hodinou pátečního večera a půlnocí přiléhající neděle:-) A navíc, pokud to rovnou nahlásíte, nemusíte se vracet ze stejného místa! Systém slev belgických drah sice není jednoduchý, ale když víte, co chcete, jde to snadno. Navíc si na jejich portálu můžete nechat spočítat cenu cesty pro všechny možné slevové varianty - ČD by se mohly učit.

Cesta vlakem byla velmi příjemná (však se taky jednalo o vlak třídy IC:-) a překvapivě krátká - už za 38 minut jsme stavěli v Oostende. Podél přístavní hráze jsme vyrazili k moři. Nábřeží bylo lemováno stánky s pro suchozemce neuvěřitelnou nabídkou pochutin vyrobených ze všelijakých mořských potvor. Odolali jsme šnekům i škeblím a dali si smažená krabí klepítka - rozhodně zajímavý zážitek!

Překvapivě bylo město celkem plné lidí - díky dobré dopravní dostupnosti se sem sjíždí polovina Belgie třeba i jen na pár hodin, stejně jako my. Samotné město je poznamenáno svým výletním charakterem - ačkoli tu bylo dost lidí a na ulicích dokonce probíhala jakási pouť (atrakce byly rozmístěny porůznu po náměstích, jakobyste Matějskou přemístili na Staromák a okolí - ruské kolo před kostelem bylo obzvláště zajímavé), ale na nábřežní promenádě bylo až na osamělého flašinetáře naprosto pusto. Na samotné pláži bylo ale krásně, pokud jste našli místo aspoň trochu v závětří - v tu chvíli začlo slunce konat svou práci a Vám se zachtělo si odložit:-) Studený mořský vítr Vám však včas zabránil v usnutí.

Po nafocení krásných vzorů, které zanechal odliv v písku na pláži, jsme zašli do centra a padli za oběť cukrárně maskované za velmi drahou parfumerii. Ne, že by se ceny pralinek neblížily levnějším parfémům (vlastně šlo o nejdražší pralinky, na jaké jsme zatím narazili - 52 €/kg!), ale čtyři pralinky jsme si nakonec odnesli. Když jsme pak jednu ochutnali (napůl), usoudili jsme, že to stálo za to. Čokoládová slast nám zaplnila všechny smysly natolik, že jsme ani nechtěli načínat další pralinku a přebíjet tu současnou chuťovou extázi...

Najedli jsme se v malé kavárně Poetcafé (nebo tak nějak) a za celkem malé peníze jsme dostali neuvěřitelně velké porce - k polévce za 5 € Janě přinesli dvě dlouhé bagety zapečené s ementálem a mně velkou porci lasagní za cca 8 €. Potom jsme navštívili asi poslední místní atrakci - námořní muzeum zřízené na plachetnici Mercator, jež sloužila jako výuková loď belgického námořnictva a za asi 70 let služby nacestovala přes 330 000 námořních mil. Za 3 €/os. jsme si prohlédli celou plachetnici od podpalubí až ke kormidlu (se kterým si můžete točit, jak se Vám zachce:-D) - i Jana byla nadšena.

Pak už nás začala zmáhat zima a unavené nohy, a tak jsme se nechali odnést vlakem zpět do Gentu. Oostende sice má velké nádraží, ale vlaky jezdí cca dva za hodinu - v dobách své největší slávy se jednalo evidentně o mnohem navštěvovanější město, než je současná rybářská vesnice. Tomu nasvědčuje i to, že Oostende vlastní vlastní letiště. Možná se sem ještě někdy vrátíme, jezdí odtud totiž trajekty do Londýna.

Janin pohled si můžete užít v galerii fotek s názvem Oostende - říjen 2010.

Teď už opět z Gentu Vás zdraví

Matěj

 

Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky sex

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.